Opinie ekspertów

Efektów leczenia laserem nie można się spodziewać od razu po rozpoczęciu kuracji. Paznokcie rąk rosną 5–6 miesięcy, a stóp 12–18 miesięcy. Terapia laserem Lunula umożliwia stopniowy wzrost zdrowych paznokci, a pełen odrost następuje po upływie 48 tygodni (u stóp). Zabiegi powinny być wykonywane w profesjonalnym gabinecie podologicznym lub dermatologicznym. Ich zastosowanie nie wymaga wcześniejszego badania mikologicznego, wskazane jest natomiast oczyszczenie frezem płytki paznokciowej i wykonanie sterylizacji skarpet i obuwia, aby nie dopuścić do powtórnego zakażenia. Pozytywne efekty terapii laserem obserwujemy również w łuszczycy, cukrzycy, liszaju płaskim i zniekształceniach płytki paznokciowej. Korzystne działanie ww. terapii obserwujemy w regeneracji płytek paznokciowych zniszczonych w wyniku stosowania zbyt intensywnych zabiegów kosmetycznych, w tym po zastosowaniu lakierów hybrydowych, tipsów i żeli. U niektórych pacjentów ważne jest równoległe leczenie chorób towarzyszących. Bardzo istotna jest systematyczna kontrola po 3 i 6 miesiącach oraz współpraca z podologiem w zakresie pielęgnacji regenerowanych paznokci.

 

DR JADWIGA MATLA-STODOLNA
specjalista dermatolog

 

 


Laser Lunula całkowicie spełnia moje oczekiwania dotyczące terapii grzybicy paznokci, zarówno w kwestii efektywności (ok. 90%), łatwości wykonania, jak i komfortu pacjenta. Dodatkowo dzięki innowacyjnym rozwiązaniom (połączenie 2 długości fali) umożliwia rozszerzenie wskazań do terapii w innych schorzeniach dystalnych częściach dłoni i stóp, np. w łuszczycy paznokci.

 

DR ARTUR MARKOWSKI
dermatolog

 

 


Do przywracania zdrowej płytki paznokciowej stosujemy niskoenergetyczny laser Lunula. Pierwsze zabiegi pozwalają na wysnucie ważnych wniosków — u klientów, u których zastosowano jeden zabieg, następują delikatne zmiany w wyglądzie płytki. Płytka w obrębie zmian staje się matowa, w niektórych przypadkach zmienia kolor z ciemnożółtego na białawy z wyraźnym odgraniczeniem części zdrowej od zainfekowanej grzybicą. Delikatny odrost paznokcia w części macierzy jest czysty. Daje to nadzieję na wzrost nowej, zdrowej płytki przy regularnym, cotygodniowym naświetlaniu. W kilku przypadkach słabych i kruchych paznokci u rąk (bez grzybicy) pozytywnym objawem jest utwardzenie płytki objawiające się długotrwałą przyczepnością lakieru do paznokci. Podczas terapii niewskazane jest malowanie paznokci, jednak u wspomnianych klientek zabieg miał na celu jednorazową regenerację. Prawie od roku stosujemy laser i jest zbyt wcześnie na pełną ocenę jego skuteczności, ale z pewnością wiemy, że to nie tylko nadzieja dla osób cierpiących z powodu grzybicy, ale też nowoczesny i higieniczny sposób wzmacniania paznokci. Lunula nie ogranicza swojego działania tylko do płytki. Laseroterapii poddawane są tkanki miękkie wokół paznokcia, co zapewnia działanie przeciwgrzybicze i immunostymulujące.

 

KATARZYNA BOŁĄDŹ
gabinet Chimera Derm w Olsztynie

 

 


Zabiegi terapeutyczne laserem Lunula wykonuję od prawie roku. Laser ten radzi sobie z wszystkimi rodzajami infekcji grzybiczych płytek paznokciowych. To bardzo komfortowa i higieniczna metoda leczenia, polegająca na naświetlaniu chorego miejsca dwiema długościami fal świetlnych równocześnie. Promienie prześwietlają płytkę paznokcia i tkankę okalającą go na głębokość 18 mm. Zabieg trwa 12 minut, jest bezdotykowy, nieodczuwalny dla pacjenta. Odrost zdrowej, ładnej płytki zależy od stopnia jej zniszczenia. Zabiegi są skuteczne u 90% moich pacjentów. Pozostałe 10% to osoby niestosujące się do zaleceń lub z mocno obniżoną odpornością. Koszt kuracji wynosi ok. 1000 zł. Nieraz miewałam pacjentów leczących infekcje grzybicze od 3, a nawet 5 lat i to bez powodzenia. O nakładach fi nansowych i frustracji nie wspomnę... Światło to przyszłość, nie bójmy się nowych technologii i korzystajmy z dobrodziejstw nauki.

 

DOROTA ANDRZEJCZAK-MUCHA
podolog